About us

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Evi ve Ziya Gökalp Müzesinin Teşhir Tanzim Projesi

Diyarbakır Müze Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Müzesi ve Ziya Gökalp Müzesinin hem bakım ve onarıma ihtiyacının olması ve hem de mevcut sergisinin çok uzun zamandan beri değişmemiş olması ve ziyaretçiye fazla bilgi aktaramayan bir tarzda olması nedeniyle, müzelerin onarımı ve teşhirlerinin yenilenmesi için Diyarbakır Müze Müdürlüğünce bir proje hazırlanmıştır.

Müdürlüğümüz tarafından yürütülen proje; Karacadağ Kalkınma Ajansının Turizm Alt Yapısı Mali Destek Programından, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyarbakır İl Özel İdaresinin katkı paylarıyla finanse edilmiştir. Cahit Sıtkı Tarancı ve Ziya Gökalp Müzelerinin Teşhir Tanzim ve Onarım projesi 1 mayıs 2011 tarihinde başlamış ve 1 Ağustos 2012 tarihinde tamamlanmıştır.

En son; 2005 yılından beri kapsamlı bir bakım ve onarımdan geçmeyen her iki müzemizin de bakım ve onarıma ihtiyacı bulunduğundan projeye öncelikle binalardaki yapısal sorunların giderilmesi için onarımlarının yapılmasına öncelik verilmiştir.

Proje kapsamında; ciddi nem sorunu yaşayan her iki müzemizin drenaj sistemleri yeniden düzenlenmiş, kapı pencere doğramaları, boya badana, üst örtü sisteminin onarılması gibi çalışmalar yapılarak her iki müze binasında onarım çalışmaları tamamlanmıştır.

Her iki müzenin tarihi yapılar olması, 3386 ve 2863 sayılı yasalar kapsamında korunan yapılar olması nedeniyle sergilemede binaların korunması ön planda tutularak vitrin seçimleri, odaların ebatlarına ve sergilenecek eserlere uygun olarak tasarlanmış ve uygulamalar bu şekilde tamamlanmıştır.

Teşhir Tanzim çalışmalarında müdürlüğümüz tarafından titiz araştırmalar yapılarak daha önce her iki müzede de uygulanan çağdaş müzecilikten uzak, klasik sergilemelerin yerine,  görsel öğelerinde kullanılacağı, çağdaş bir sergileme ile hem Cahit Sıtkı Tarancı Müzesinde hem de Ziya Gaökalp Müzesinde her iki yazarın da yaşadıkları dönemi daha iyi yansıtabilmek ve Diyarbakır’ın sosyal yaşantısının daha iyi algılanabilmesini sağlamak için interaktif bir sergileme benimsenmiştir.

Cahit Sıtkı TARANCI müzesinde interaktif  sergileme bağlamında ilk tema müzik teması olarak sergilenmektedir.

1 mayıs 2011 tarihinde başlanan 1 Ağustos 2012 tarihinde tamamlanan Cahit Sıtkı TARANCI ve Ziya GÖKALP Müzeleri 2013 yılında yeniden ziyarete açıldı.

Yukarı

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine.

I am so happy, my dear friend, so absorbed in the exquisite sense of mere tranquil existence, that I neglect my talents. I should be incapable of drawing a single stroke at the present moment; and yet I feel that I never was a greater artist than now.

When, while the lovely valley teems with vapour around me, and the meridian sun strikes the upper surface of the impenetrable foliage of my trees, and but a few stray gleams steal into the inner sanctuary, I throw myself down among the tall grass by the trickling stream; and, as I lie close to the earth, a thousand unknown plants are noticed by me: when I hear the buzz of the little world among the stalks, and grow familiar with the countless indescribable forms of the insects and flies, then I feel the presence of the Almighty, who formed us in his own image.

Duis dictum tristique lacus, id placerat dolor lobortis sed. In nulla lorem, accumsan sed mollis eu, dapibus non sapien. Curabitur eu adipiscing ipsum. Mauris ut dui turpis, vel iaculis est. Morbi molestie fermentum sem quis ultricies. Mauris ac lacinia sapien. Fusce ut enim libero, vitae venenatis arcu. Cras viverra, libero a fringilla gravida, dolor enim cursus turpis, id sodales sem justo sit amet lectus. Fusce ut arcu eu metus lacinia commodo. Proin cursus ornare turpis, et faucibus ipsum egestas ut. Maecenas aliquam suscipit ante non consectetur. Etiam quis metus a dolor vehicula scelerisque.

Nam elementum consequat bibendum. Suspendisse id semper odio. Sed nec leo vel ligula cursus aliquet a nec nulla. Sed eu nulla quam. Etiam quis est ut sapien volutpat vulputate. Cras in purus quis sapien aliquam viverra et volutpat ligula. Vestibulum condimentum ultricies pharetra. Etiam dapibus cursus ligula quis iaculis. Mauris pellentesque dui quis mi fermentum elementum sodales libero consequat. Duis eu elit et dui varius bibendum. Sed interdum nisl in ante sollicitudin id facilisis tortor ullamcorper. Etiam scelerisque leo vel elit venenatis nec condimentum ipsum molestie. In hac habitasse platea dictumst. Sed quis nulla et nibh aliquam cursus vitae quis enim. Maecenas eget risus turpis.