About us

Hallançemi Kazısı

Anadolu’nun şimdiye kadar saptanmış en eski köy yerleşmesi olan Hallançemi, Batman ili, Kozluk ilçesi yakınlarında, Batman Çayının doğu kıyısında geç pleistosen dönemine ait bir terasın kenarında yer almaktadır. Yaklaşık 4.3 m. yüksekliğinde, 7 hektarlık bir alanı kaplayan yayvan bir tepedir. 1991 yılında başlayan kazılar, Diyarbakır Müzesi ve Amerika Delaware Üniversitesi’nden Dr. Michael Rosenberg’in ortak çalışmaları ile yürütülmektedir.

Günümüzden yaklaşık 10.600 – 10.000 yıl öncesine tarihlenen Hallançemi Tepesi, çanak çömleksiz Neolitik dönem yerleşme yeri olarak, bu çağın en erken evreleri konusunda yeni bilgiler vermektedir. Bu güne kadar yapılan kazılarda üç yapı katı tespit edilmiştir.

Tepenin en yüksek kısmında açığa çıkarılan yaklaşık 15 m. çapında, çevresinde mimari birimlerin yer aldığı merkezi bir meydan tespit edilmiştir. Etrafını çevreleyen alana göre meydan doğal ve sığ bir çöküntünün içinde yer almaktadır.  Höyükte iskânın başlamış olduğu ilk evrelerden itibaren yerleşmenin bir parçası durumunda olan bu çöküntünün, höyükteki 600 yıllık iskân boyunca sürekliliğini koruma nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır.

Höyüğün ortasındaki bu meydanın ilk yerleşimden itibaren zaman zaman bir açık alan yada bir çöplük yeri olarak kullanıldığı, burada yapılan kazılarda oldukça yoğun hayvan kemiği, yontma taş alet artıkları ve taş parçalarının açığa çıkarılmasından anlaşılmıştır. Ancak bu alanda ele geçen kömürleşmiş dal parçalarının olması burada kulübe benzeri ahşap bir yapının da var olabileceğini, yine boynuzları ile üç tüm koyun kafatasının bulunmuş olması bu alanın çok işlevli olarak kullanılmış olabileceğini, mimari ögelerin her üç yapı katında farklılıklar göstermesi, buna karşın meydan olarak nitelenen bu açık alanın her üç yapı katında da kullanılmış olması, bu alanın, Hallançemi sakinleri için önemli olduğunu düşündürmektedir. Kurtarma kazısı tam olarak sonlandırılamadan bu alan Batman Barajı’nın suları altında kalmıştır. 

Yukarı

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine.

I am so happy, my dear friend, so absorbed in the exquisite sense of mere tranquil existence, that I neglect my talents. I should be incapable of drawing a single stroke at the present moment; and yet I feel that I never was a greater artist than now.

When, while the lovely valley teems with vapour around me, and the meridian sun strikes the upper surface of the impenetrable foliage of my trees, and but a few stray gleams steal into the inner sanctuary, I throw myself down among the tall grass by the trickling stream; and, as I lie close to the earth, a thousand unknown plants are noticed by me: when I hear the buzz of the little world among the stalks, and grow familiar with the countless indescribable forms of the insects and flies, then I feel the presence of the Almighty, who formed us in his own image.

Duis dictum tristique lacus, id placerat dolor lobortis sed. In nulla lorem, accumsan sed mollis eu, dapibus non sapien. Curabitur eu adipiscing ipsum. Mauris ut dui turpis, vel iaculis est. Morbi molestie fermentum sem quis ultricies. Mauris ac lacinia sapien. Fusce ut enim libero, vitae venenatis arcu. Cras viverra, libero a fringilla gravida, dolor enim cursus turpis, id sodales sem justo sit amet lectus. Fusce ut arcu eu metus lacinia commodo. Proin cursus ornare turpis, et faucibus ipsum egestas ut. Maecenas aliquam suscipit ante non consectetur. Etiam quis metus a dolor vehicula scelerisque.

Nam elementum consequat bibendum. Suspendisse id semper odio. Sed nec leo vel ligula cursus aliquet a nec nulla. Sed eu nulla quam. Etiam quis est ut sapien volutpat vulputate. Cras in purus quis sapien aliquam viverra et volutpat ligula. Vestibulum condimentum ultricies pharetra. Etiam dapibus cursus ligula quis iaculis. Mauris pellentesque dui quis mi fermentum elementum sodales libero consequat. Duis eu elit et dui varius bibendum. Sed interdum nisl in ante sollicitudin id facilisis tortor ullamcorper. Etiam scelerisque leo vel elit venenatis nec condimentum ipsum molestie. In hac habitasse platea dictumst. Sed quis nulla et nibh aliquam cursus vitae quis enim. Maecenas eget risus turpis.