About us

Kenan Tepe Kazısı

Kenan Tepe, Diyarbakır’ın Bismil İlçesi sınırlarında, Dicle ile Batman Çayı’nın kesiştiği noktadan yaklaşık 15 kilometre batısında yer alır. Diyarbakır Müzesi Başkanlığında, ABD Utah Üniversitesinden Dr. Bredly J. Parker’ın bilimsel danışmanlığında bir ekip tarafından kazılar yürütülmüştür. Kenan Tepe doğal bir taraça üzerinde kurulmuştur. Burada yapılan kazı çalışmalarıyla bir çok döneme ait yerleşimler tespit edilmiştir.

Kenan tepenin en eski katmanları  Ubaid Dönemine aittir ve C14 analizleri ile M.Ö. 4640 yılına tarihlendirilmektedir. Ubeid dönemine ait yerleşmenin tepenin eteklerinde kurulduğu tespit edilmiştir.

Ubaid dönemi ilk evresine ait fauna, flora ve  mikro-arkeolojik örnekler üzerinde yapılan analizler; yerleşimin ilk sakinlerinin, evcil olduğu kadar vahşi hayvan türlerini de içeren karma bir beslenme ekonomisine sahip olduklarını göstermiştir.                                                            

Bu katmana ait Çevresinde yer alan birçok küçük oda ve depolama bölümleri ile çevrelenmiş  büyük bir odadan oluşan bir yapı açığa çıkarılmıştır. Yapının yangınla tahrip olduğu, ancak bu nedenle de iyi korunduğu görülmüştür. Yangınla tahrip olan yapının ana odasının içi yoğun bir şekilde yanmış büyük bir kerpiç yığını ile dolmuştur. Bu kerpiçler  o kadar yoğun yanmış ki çatıda orijinal hali ile küfelere doldurulmuş olabilen kömürleşmiş tahıl konsantrasyonu ve yoğun bir kül miktarıyla karışmış sarı ve yeşil renklere dönmüştür ve çöküntü evin yanık duvarlarını 1,5 metre yüksekliğe kadar korumuştur.

Geç Kalkolitik dönemde ise iskan mekanının genişlediği görülmüştür. Bu dönemde Aşağı şehirin üretim (Pazar) yeri olduğu, Geç Kalkolitik döneme ait fırınlar ve ocaklar, kerpiç duvar kalıntıları ve taş aletler açığa çıkarılmıştır.

Erken Bronz çağında da burada yaşamın devam ettiği görülmüştür. Erken Bronz çağa ait kerpiç malzemeden ev kalıntıları, fırınlar ve obsidyen parçaları açığa çıkarılmıştır.

Erken demir çağlarında Kenan tepe yeniden iskan edilmiş, Yeni Asur döneminde ise iskana ait bir kalıntı görülmemiştir. Erken Demir çağa ait taş ve bazalt objeler, taş duvarlar ve iyi korunmuş fırınlar ele geçmiştir. Ayrıca höyüğün üst katmanlarında Hellenistik döneme ait bazalt ve kemik aletler ve islami dönemlere ait mezar ve iskeletler ortaya çıkartılmıştır.

Kenan Tepe, önemli kültüeyr katı olan, Geç Kalkolitik ile Erken Tunç Çağı arasındaki  geçişi göstermesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Kazı çalışmaları 2007 yılı itibariyle sonuçlandırılmıştır. 

Yukarı

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine.

I am so happy, my dear friend, so absorbed in the exquisite sense of mere tranquil existence, that I neglect my talents. I should be incapable of drawing a single stroke at the present moment; and yet I feel that I never was a greater artist than now.

When, while the lovely valley teems with vapour around me, and the meridian sun strikes the upper surface of the impenetrable foliage of my trees, and but a few stray gleams steal into the inner sanctuary, I throw myself down among the tall grass by the trickling stream; and, as I lie close to the earth, a thousand unknown plants are noticed by me: when I hear the buzz of the little world among the stalks, and grow familiar with the countless indescribable forms of the insects and flies, then I feel the presence of the Almighty, who formed us in his own image.

Duis dictum tristique lacus, id placerat dolor lobortis sed. In nulla lorem, accumsan sed mollis eu, dapibus non sapien. Curabitur eu adipiscing ipsum. Mauris ut dui turpis, vel iaculis est. Morbi molestie fermentum sem quis ultricies. Mauris ac lacinia sapien. Fusce ut enim libero, vitae venenatis arcu. Cras viverra, libero a fringilla gravida, dolor enim cursus turpis, id sodales sem justo sit amet lectus. Fusce ut arcu eu metus lacinia commodo. Proin cursus ornare turpis, et faucibus ipsum egestas ut. Maecenas aliquam suscipit ante non consectetur. Etiam quis metus a dolor vehicula scelerisque.

Nam elementum consequat bibendum. Suspendisse id semper odio. Sed nec leo vel ligula cursus aliquet a nec nulla. Sed eu nulla quam. Etiam quis est ut sapien volutpat vulputate. Cras in purus quis sapien aliquam viverra et volutpat ligula. Vestibulum condimentum ultricies pharetra. Etiam dapibus cursus ligula quis iaculis. Mauris pellentesque dui quis mi fermentum elementum sodales libero consequat. Duis eu elit et dui varius bibendum. Sed interdum nisl in ante sollicitudin id facilisis tortor ullamcorper. Etiam scelerisque leo vel elit venenatis nec condimentum ipsum molestie. In hac habitasse platea dictumst. Sed quis nulla et nibh aliquam cursus vitae quis enim. Maecenas eget risus turpis.