About us

Grecano Kazısı

Diyarbakır ili,  Bismil ilçesi, Bozçalı köyü sınırları içinde yer almaktadır. Diyarbakır Müzesi başkanlığında ve Dr. Andreas Schachner bilimsel başkanlığında bir ekip tarafından 2000 yılında kazı çalışmalarına başlanmıştır. Kazının ana amacı, höyüğün üzerindeki stratigrafinin incelenmesi olup bölgenin kültürel gelişmesine ışık tutmak idi. Höyük’te temel yerleşim dönemleri Geç Kalkolitik, İlk Tunç Çağı I, Orta ve Geç Tunç Çağları'dır. Daha erken dönemler sadece yüzey buluntularında saptanmıştır.

Yerleşimin üst tabakaları Ortaçağ mezarları tarafından yoğun bir şekilde tahrip edilmiştir. Yüzeyin hemen altında, herhangi bir mimari tabaka ile ilişkilendirilemeyen el yapımı, yivli Doğu Anadolu Erken Demir Çağı seramiğine rastlanmıştır. Erken Demir Çağı tabakalarının altındaki birkaç tabaka Orta Assur Dönemi'ni temsil eder. Ön bir stratigrafi çalışması, Orta Assur Dönemine ait en azından üç-dört tabakanın olduğunu göstermiştir. Bu dönemin en belirgin buluntusu geç evreye ait geniş bir çukurdur. Bu çukurda Suriye ve Kuzey Irak'ta sıklıkla rastlanan Orta Assur Dönemi seramiklerinin çok miktarda benzerleri bulunmuştur. Tam bir planının çıkarılmamış olmasına rağmen genel hatları ile mimari, birçok yapı evresi boyunca devam eden düzenli bir yerleşim planına işaret eder. Yerleşimin değişik tabakalarda uzun süre devam etmesi, geçen yıl bulunan ve burada Orta Assurlu birkaç neslin yaşadığını kanıtlayan çivi yazılı tabletlerle paralellik göstermektedir. Geç tabakalarda bulunmuş olan, fayans, taş ve pişmiş topraktan yapılmış üç silindir mühür, stilistik açıdan Mitanni gliptiliği ile ilişkilidir

Yerleşimin kuzeyinde iki büyük yapı incelenmiştir. Planları birbirine benzeyen bu iki yapıda da doğu-batı doğrultulu bir ana teras duvarının bulunduğu ve bu duvardan içeriye doğru odaları oluşturan bölme duvarlarının inşa edildiği anlaşılmıştır. Odalardan birinin taş döşemeli olduğu anlaşılmıştır. Aynı odada birkaç adet pithoi ve odada envanter görevi gören bir ocak bulunmuştur.İki yapıda da bulunan seramikler birbirine çok yakındır. Habur seramiğine benzeyen birkaç boyalı parça ile kırmızı-kahverengi boya astarlı eserler, İ.Ö. 2. Bin'in ikinci çeyreğine tarihlendirilebilirler. Bulunan bir kabın, Transkafkasya Orta Tunç Çağı sonu boyalıları ile olan benzerliği ilginçtir.

Yerleşimin güneyinde, basamaklı açmanın aşağı kısmında, birkaç mimari tabakaya rastlanmıştır. Burada Geç Uruk Dönemi'ne ait büyük bina dikkat çekicidir. Bu tabakalarda bulunan seramikler Giricano'da, Gawra/Erken Uruk Dönemi'nden İ.Ö. 3. Bin'in erken dönemlerine kadar yerleşimin olduğunu gösterir. Hem seramikler hem de küçük buluntular Kuzey Irak kronolojisi ile yakından ilgilidir.

Höyükteki kazı çalışmaları 2003 itibariyle son bulmuştur.

Yukarı

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine.

I am so happy, my dear friend, so absorbed in the exquisite sense of mere tranquil existence, that I neglect my talents. I should be incapable of drawing a single stroke at the present moment; and yet I feel that I never was a greater artist than now.

When, while the lovely valley teems with vapour around me, and the meridian sun strikes the upper surface of the impenetrable foliage of my trees, and but a few stray gleams steal into the inner sanctuary, I throw myself down among the tall grass by the trickling stream; and, as I lie close to the earth, a thousand unknown plants are noticed by me: when I hear the buzz of the little world among the stalks, and grow familiar with the countless indescribable forms of the insects and flies, then I feel the presence of the Almighty, who formed us in his own image.

Duis dictum tristique lacus, id placerat dolor lobortis sed. In nulla lorem, accumsan sed mollis eu, dapibus non sapien. Curabitur eu adipiscing ipsum. Mauris ut dui turpis, vel iaculis est. Morbi molestie fermentum sem quis ultricies. Mauris ac lacinia sapien. Fusce ut enim libero, vitae venenatis arcu. Cras viverra, libero a fringilla gravida, dolor enim cursus turpis, id sodales sem justo sit amet lectus. Fusce ut arcu eu metus lacinia commodo. Proin cursus ornare turpis, et faucibus ipsum egestas ut. Maecenas aliquam suscipit ante non consectetur. Etiam quis metus a dolor vehicula scelerisque.

Nam elementum consequat bibendum. Suspendisse id semper odio. Sed nec leo vel ligula cursus aliquet a nec nulla. Sed eu nulla quam. Etiam quis est ut sapien volutpat vulputate. Cras in purus quis sapien aliquam viverra et volutpat ligula. Vestibulum condimentum ultricies pharetra. Etiam dapibus cursus ligula quis iaculis. Mauris pellentesque dui quis mi fermentum elementum sodales libero consequat. Duis eu elit et dui varius bibendum. Sed interdum nisl in ante sollicitudin id facilisis tortor ullamcorper. Etiam scelerisque leo vel elit venenatis nec condimentum ipsum molestie. In hac habitasse platea dictumst. Sed quis nulla et nibh aliquam cursus vitae quis enim. Maecenas eget risus turpis.