About us

Boztepe Höyük Kazısı

Diyarbakır ili, Bismil ilçesi sınırları içinde yer alan höyük Bismil-Batman karayolunun 9. km.sinde yolun 1 km. güneyinde yer almaktadır. Diyarbakır Müzesi başkanlığında ve Dr. Bradley PARKER’ ın bilimsel başkanlığında 14.07.1999 tarihinde başlatılan kazı tek dönemlik bir çalışma ile 27.08.1999 tarihinde sona erdirilmiştir.

Bu dönem kazı çalışmalarının ağırlığını Boztepe Höyüğü’ nün kuzey ve güney teras kısımları teşkil etmiştir. Höyükte yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan seramiklerin ışığı altında  Tell Halaf, Ubeyd, I.Bin (Demir çağ) ve hellenistik dönemlerde höyüğün yerleşim gördüğü tespit edilmiştir. Açmalarda bulunan iskelet parçaları MÖ. 5000-4000 yıllarına ait Halaf / Ubeyd dönemine ait hocker vaziyetinde gömülmüş mezar hediyeleri ile birlikte iskeletler çıkmaya başlamıştır. Bu gömülerin yanında ikisi boyalı olmak üzere toplam sekiz adet seramik kap, mezar buluntusu olarak ele geçmiştir. Mezarların dışında  Halaf ve Ubeyd dönemi mimarisine ait herhangi bir kalıntı tespit edilmemiştir.

Diğer bir açmada ise Helenistik ve I.Bin Asur dönemine ait seramik parçaları ele geçmiştir. Kaba hamurlu bir çanak, ezme taşı, bir şamdana ait parçalar, obsidyen bıçaklar, basit bir dibek ile mutfakta kullanılan küp parçaları bu açmalarda ele geçen buluntulardır. Ayrıca açmada dönemi tespit edilemeyen iki adet çocuk mezarında, ölü hediyesi olarak bulunan 2 adet metal bilezik, tamamen okside olmuş metal bıçak parçaları ile 34  adet deniz kabuğundan yapılmış kolye taneleri buluntular arasında yer almaktadır. Bu açmada Halaf / Ubeyd, Demir çağ ve Helenistik döneme ait seramikler aynı tabakada görülmektedir.

Bir başka açmada ise; kireç taşından basit bir sütun kaidesi, Helenistik ve Demir çağa ait mutfak kabı parçaları görülmüştür. Bu tabakanın hemen altında bir küp ile Helenistik döneme ait aslan şeklinde dekore edilmiş kulp parçası bu açmanın önemli buluntularıdır. Ayrıca emzikli bir kaba ait keçi figürini ile dekore edilmiş yine Helenistik döneme ait kap parçası da ele geçmiştir.

Boztepe Höyüğü, Asur Devleti tarafından buraya sürgün edilen veya herhangi bir nedenle burada zorunlu iskâna tabi tutulan Asurlu, sosyo-ekonomik durumu düşük olan insanların I.Binde (Demir çağ) buraya gelerek Halaf / Ubeyd yerleşiminin üzerine yerleştiği tahmin edilmiştir. Asur dönemine ait ufak buluntuların basit, kaba ve özellikle mutfak eşyası olması burada yaşayan insanların ekonomik açıdan iyi olmadıklarını göstermektedir. Asur sonrası dönemde de höyük Hellenistik iskana sahne olmuş ama I.Bin ve Helenistik tabakalar birbirine karışmış bir vaziyettedir.

Yukarı

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine.

I am so happy, my dear friend, so absorbed in the exquisite sense of mere tranquil existence, that I neglect my talents. I should be incapable of drawing a single stroke at the present moment; and yet I feel that I never was a greater artist than now.

When, while the lovely valley teems with vapour around me, and the meridian sun strikes the upper surface of the impenetrable foliage of my trees, and but a few stray gleams steal into the inner sanctuary, I throw myself down among the tall grass by the trickling stream; and, as I lie close to the earth, a thousand unknown plants are noticed by me: when I hear the buzz of the little world among the stalks, and grow familiar with the countless indescribable forms of the insects and flies, then I feel the presence of the Almighty, who formed us in his own image.

Duis dictum tristique lacus, id placerat dolor lobortis sed. In nulla lorem, accumsan sed mollis eu, dapibus non sapien. Curabitur eu adipiscing ipsum. Mauris ut dui turpis, vel iaculis est. Morbi molestie fermentum sem quis ultricies. Mauris ac lacinia sapien. Fusce ut enim libero, vitae venenatis arcu. Cras viverra, libero a fringilla gravida, dolor enim cursus turpis, id sodales sem justo sit amet lectus. Fusce ut arcu eu metus lacinia commodo. Proin cursus ornare turpis, et faucibus ipsum egestas ut. Maecenas aliquam suscipit ante non consectetur. Etiam quis metus a dolor vehicula scelerisque.

Nam elementum consequat bibendum. Suspendisse id semper odio. Sed nec leo vel ligula cursus aliquet a nec nulla. Sed eu nulla quam. Etiam quis est ut sapien volutpat vulputate. Cras in purus quis sapien aliquam viverra et volutpat ligula. Vestibulum condimentum ultricies pharetra. Etiam dapibus cursus ligula quis iaculis. Mauris pellentesque dui quis mi fermentum elementum sodales libero consequat. Duis eu elit et dui varius bibendum. Sed interdum nisl in ante sollicitudin id facilisis tortor ullamcorper. Etiam scelerisque leo vel elit venenatis nec condimentum ipsum molestie. In hac habitasse platea dictumst. Sed quis nulla et nibh aliquam cursus vitae quis enim. Maecenas eget risus turpis.