Dil Seçiniz

Türkçe

   |   

İngilizce

Müze LaboratuvarıLaboratuvar

Diyarbakır Arkeoloji müzesinde, 2008 tarihinde kurulan Restorasyon ve konservasyon laboratuvarı; her türlü donanım ve malzemeye sahip sayılı laboratuarlardandır.

Laboratuvarın ilk kuruluş aşamasında eksikliklere rağmen, laboratuvarda aktif olarak çalışmalar devam etmiş, ilerleyen dönemlerde gelen uzman restoratör ve konservatörler tarafından eksiklikler tamamlanmış her türlü araç gereç ve malzemeler temin edilmiştir.

Diyarbakır Arkeoloji müzesi bünyesinde bulunan Restorasyon konservasyon laboratuvarında organik ve inorganik her türlü eserin restorasyon ve konservasyon uygulamaları, alanında başarılı restoratör ve konservatörler tarafından bilimsel olarak eserlere müdehale edilmektedir.

Eserler laboratuara girmeden önce uzman arkeologların gözetimi altında, uzman restoratörler tarafından bozulma derecelerine göre seçilerek sınıflandırılır. Laboratuvara giren eserler ilk olarak fotoğraflanıp eserin kendisine ait bilgiler, eser kimlik kartlarına, yazılı ve dijital ortamda kaydedilir. Eserlerin cinsine yapısına malzemesine göre esere uygulanacak yönteme karar verilip, gereken müdehale uygulanmaktadır.

Eserin laboratuvardan çıkış işlemleri ise konservasyonu veya restorasyonu tamamlanmış olan eserlere uygun paketleme yapılarak, paket üzerine esere ait bilgiler yazılarak fotoğrafları yapıştırılmaktadır. Tüm işlemleri biten eserler, müze yetkilisine teslim edilmektedir.

Laboratuvarda her türlü güvenlik ve sağlık tedbirleri  alınmış, güvenli ve sağlıklı bir ortamda çalışmalar devam etmektedir.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı bir enstitü konumunda olup her yıl çeşitli üniversitelerden yurtiçinden gelen restorasyon ve konservasyon öğrencileri staj yapmaktadır. Ve ayrıca yurtdışından gelen uzman restoratör ve konservatörlerin çalışma mekanı olup her türlü olanağı sağlamaktadır.

Diyarbakır Arkeoloji müzesi laboratuvarında bugüne kadar ikibinin üzerinde organik ve inorganik eserin restorasyon ve konservasyonu yapılmıştır. Halen aktif olarak çalışmalar devam etmektedir.

 

Elazığ Cad. Prof. Dr. Selahattin Yazıcıoğlu Bulvarı
Dedeman Otel Arkası Yenişehir/Diyarbakır
info@diyarbakirmuzesi.gov.tr
0412 224 67 40
copyright ® 2011 - Diyarbakır Müzesi Her Hakkı Saklıdır. - www.vertexyazilim.com